História - Omladina

Prejsť na obsah
História od vzniku až po súčasnosť

   So vznikom tohto folklórneho telesa sa spája iniciatíva bývalých členov folklórneho súboru „ DARGOV „ konkrétne Petra Sarku, Jožka Klasu, Jána Gregu, Moniky Lelákovej, Aničky Kuczikovej, ktorí sa v roku 2002 zišli, aby nacvičili na jedno novembrové predstavenie Košických folklórnych dní v roku 2002 niekoľko starších čísel z pôvodného repertoáru folklórneho súboru Dargov.


Rok 2003   

   V roku 2003 sa pridali aj ďalší členovia tohto bývalého kolektívu a prizvali aj ďalších netancujúcich bývalých členov košických folklórnych súborov do svojich začínajúcich radov. Týmto vznikol kolektív seniorských tanečníkov a muzikantov, ktorí sa hneď na jar zúčastnili na tridsaťročnej premiére folklórneho súboru Hornád, pokračovateľa folklórneho súboru Dargov v samostatnom hodinovom predstavení síce s obnovenými tancami súboru Dargov, ale s veľkým úspechom pred hľadiskom, ktoré nás obdarilo spontánnym potleskom. Účasť v máji 2003 na seniorskom festivale v Krivosúd – Bodovke bola akosi už jednoznačná, lebo práca kolektívu bola pravidelná. Že naša práca nebola zbytočná svedčí aj to, že už o tri týždne sme dostali pozvánku na Košický folklórny festival. Po absolvovaní týchto podujatí sme sa celý kolektív stretli a vytýčili sme si smerovanie našej práce. Členská schôdza v decembri 2003 sa uzniesla na novom názve tohto folklórneho telesa na folklórny klub OMLADINA.


Rok 2004   

   Vo februári 2004 bol klub zaregistrovaný ako folklórny klub OMLADINA – občianske združenie. Cieľom nášho klubu bolo prezentovať východoslovenský folklór v autentickom ponímaní. Oslovili sme preto nádejných mladých choreografov Vlada Michalka, Marianu Svoreňovú, Slavomíra Ondejku o spoluprácu s naším kolektívom, z ktorej vzišli nové tanečné choreografie, z oblasti Šariša, Zemplína, Abova. Čakala nás ťažká práca. Neustávali sme vo vytváraní nových tancov a spevov. V roku 2004 sme sa prezentovali na seniorskom festivale v Trenčíne a že naša doterajšia práca nebola márna, svedčí pozvánka na Myjavský folklórny festival, na ktorom sme sa už predstavili pod novým názvom OMLADINA. Ďalej sme sa zúčastnili Košických folklórnych dní, naša práca bola zavŕšená festivalom CIOOF v Bulharskej Varne. Do konca tohto roku sme sa predstavili ešte na niekoľkých domácich predstaveniach a na vystúpení v Budapešti na oslave 50 – teho výročia Budapeštianskeho súboru Vadrózsák - Kavinton.


Rok 2005   

   Rok 2005 sme začínali ďalšou prípravou programu, ktorým sme sa chceli prezentovať na slávnostnom predstavení pred priaznivcami folklóru. Ako hostí sme si pozvali aj našich seniorských kolegov z Družby v Trenčíne, Mostár z Brezna a Magurák z Kežmarku. Po tomto vydarenom podujatí sme cestovali v máji 2005 do Tureckého Bodrumu na festival, kde sme veľmi úspešne prezentovali naše ľudové umenie. Po návrate z Turecka sa o dva dni opäť malá skupina predstavila na seniorskom folklórnom festivale v Trenčíne. Po vystúpeniach na Košických folklórnych dňoch sme cestovali po prvý krát ako seniori na najväčší folklórny festival na Slovensku Východná 2005. V auguste sme boli na festivale v Rožnove pod Radhoštěm na Jánošíkovom dukáte odkiaľ sme sa vrátili ako laureáti festivalu.


Rok 2006   

   Nastal rok 2006 a s ním zasa ďalšia tvrdá práca celého kolektívu, ktorý sa v priebehu troch rokov rozrástol o ďalších tanečníkov z ostatných košických súborov Železiar, Východniar, Jahodná a Akademik. Naša práca v tomto roku bola ocenená pozvaním v apríli 2006 na seniorsky folklórny festival v Izraeli do Haify a do Jeruzalema. Úspech bol daný tým, že náš folklór je dynamický, rytmický a pestrý oproti izraelským súborom. Neodmysliteľnou bola opätovná účasť na seniorskom folklórnom festivale v Krivosúd – Bodovke a o dva týždne na seniorskom folklórnom festivale v Českom Petrove. Na košickom Cassovia feste sme takisto nemohli chýbať. Neprezentujeme sa len na zahraničných zájazdoch a festivaloch, ale radi ukážeme svoj program aj v našom regióne. Niekoľko týždňov po začatí vysielania v Slovenskej televízii folklórnej hitparády KAPURA, náš kolektív natočil do tejto súťaže svoj tanec Raslavické tance. Táto nahrávka bola asi mimoriadne úspešná pretože všetky tri kolá sa umiestnila na prvom mieste. Doposiaľ každý rok nášho účinkovania sme ukončili krátkym programom v Košiciach na Vianociach s Borievkou. Že nie sme obyčajný kolektív, svedčí o tom aj zaradenie nášho folklórneho klubu do úchvatných projektov pána Ing. Vlada Urbana ako Šarišské zjavenia , Šaffov svet a Abovská svadba.


Rok 2007   

   V roku 2007 sme sa rozbehli hneď divadelným predstavením k storočnici narodenia legendárneho tanečníka p. Šaffu spoločným predstavením Košických súborov Šaffov svet. V máji tohto roku sme dostali pozvánku na nakrúcanie televíznej relácie DRIŠĽAKOVINY. V tomto programe sme sa prezentovali tancom a scénkou so zábavnou kapelou Drišľak. Boli sme účastníkmi festivalu Cassovia fest, vystúpením v dvoch programoch klenotnici folklóru a nočnom programe Šarišské zjavenia na festivale vo Východnej 2007 sme len sami sebe, ale aj našim vďačným divákom potvrdili správne smerovanie našej práce. V neposlednom rade reprezentáciou Slovenska a slovenskej ľudovej kultúry v Grécku v Kavale, kde sme sa zúčastnili festivalu spolu s folklórnymi súbormi z Číny, Arménska, Ruského Jakutska, Bulharska, Chile, Nového Zélandu a Izraela. V rámci festivalu bola výučba slovenských tancov – škola tanca, tak isto počas festivalu zúčastnené krajiny predvádzali svoje národné jedlá. Pripravili sme naše národné jedlo halušky s bryndzou pre tristo ľudí. Bola to ťažká práca, keď si človek predstaví, že musí v trojici pripraviť toľko jedla za štyri hodiny. Cesto sme mali aj na hlave. Koncom augusta sme cestovali do malebnej stovežatej matičky Čiech Prahy na festival Pražský jarmark, na ktorom sa zúčastnilo množstvo kvalitných svetových folklórnych súborov a kolektívov z Ruska, Portugalska , Chorvátska, Číny, Švajčiarska. Opäť sme sa predviedli peknými vystúpeniami, ktoré aj podľa ohlasov divákov sa veľmi páčili a že to nebol len hocijaký festival o tom svedčí ten fakt, že sa odohrával v tesnej blízkosti Staromestského námestia. Náš folklórny klub združuje v súčasnosti 32 tanečníkov, 6 muzikantov a jednu speváčku. Nácviky prevádzame v Dome ľudového tanca v Košiciach, v čase sezóny máme dvakrát týždenne nácvik. Dvere máme však stále otvorené pre ďalších milovníkov folklóru, ktorí nezanevreli na toto úchvatné umenie a chcú sa prezentovať pred divákmi na pódiách festivalov , prehliadok a vystúpení. Končíme rok 2007 s dobrou bilanciou vystúpení a festivalov. Nesmierne sa tešíme na rok 2008 , v ktorom sme si predsavzali vytvoriť slávnostný program pri príležitosti 5. výročia vzniku tohto folklórneho telesa s novým programom, s novými tancami, ktoré pre nás ušili renomovaní choreografi , ich mená ešte nebudeme prezrádzať, aby nejaké prekvapenie ostalo aj na Slávnostný program, ktorý už má svoj pevný dátum konania t.j. 3.5.2008


Rok 2008   

   Rok 2008 bol bohatý, preto jeho história je na samostatnej stránke.


Rok 2013   

   Začiatok roka 2013 bol poznačený prípravou slávnostného vystúpenia k 10. výročiu založenia Folklórneho klubu Omladina.
   Rok sme začali posedením 11. januára – kapustnicou, spojenou s vyhodnotením roku 2012 a plánmi na rok 2013.
   Hneď od januára sme s choreografkou Mgr. art. Dankou Kavalcovou nacvičovali nový spevácko-tanečný blok z regiónu Abov.
   Prvé vystúpenia v roku boli pri príležitosti Májových slávností – 30.4. stavanie Májov na Hlavnej ulici a Prvomájové vystúpenie – Majáles - na Alpinke.

   Príprava na slávnostné vystúpenie vyvrcholila sústredením v penzióne Sivec v dňoch 7.-8. mája a 19. mája predpremiérou v kultúrnom dome v Krásnej nad Hornádom.
   Slávnostné vystúpenie k 10. výročiu založenia Folklórneho klubu Omladina bolo 25. mája v divadle Cassia Košice. Po ukončení vystúpenia, ováciách a prijatí mnohých gratulácií pokračoval slávnostný večer recepciou spojenou s voľnou zábavou v reštaurácií Lagúna.

   Ďalšie akcie a vystúpenia nasledovali v rámci Cassovia folkfestu 2013 (od 26. do 29. júna) - sprievod na Hlavnej ulici, vystúpenie pri Immaculate, v Štátnom divadle, fakľový sprievod a vystúpenie v košickom Amfiteátri.

   Hneď od začiatku júla pokračovali vystúpenia:
* dni Krásnej nad Hornádom (5.7.),
* Dolná brána Hlavnej ulice - počas Dní zahraničných Slovákov (6.7.),
* folklórny festival Kokava nad Rimavicou (3.8.),
* oslavy v Budimíre (31.8.),
* folklórny festival seniorov Bakšayova kapsa Spišské podhradie - Spišská kapitula (7.9.),
* Dolná brána Hlavnej ulice - počas vinných slávnosti (13.9.).

   Vyvrcholením roka pre Omladinu bol zájazd na 15. Baoshan Folk Art Festival v Shanghai – Číne (13. až 26. október), kde pre súbor okrem privítania, výborného ubytovania a stravy bol prichystaný náročný program, zostavený z mnohých vystúpení, ceremoniálov, návštev a ďalších aktivít. Celý festival vyvrcholil veľkolepým záverečným programom. Po ukončení festivalu sme ešte zopár dní spoznávali krásy aj bežný život v Shanghai. Aj napriek unavujúcej ceste a nabitému programu to bol nádherný zážitok.

   Rok 2013 súbor ukončil vystúpeniami:
* v Rozhanovciach na Katarínskom bále (22.11.),
* v Štátnom divadle v rámci Košických folklórnych dní (23.11.),
* v Košických Olšanoch pri príležitosti Dňa úcty k starším (1.12.),
* v Myslave v programe „Vianoce s Borievkou“ (14.12.).

   Tradične v Rákoske bolo 20.decembra zhrnutie aktivít roku 2013, priateľské posedenie pri boršči spojené so spevom – za hudobnej produkcie Ľuba Gašpierika a želaním všetkého dobrého do roku 2014.


Rok 2014   

    Začiatok roka začal nácvikom dvoch tancov z regiónu Gemera – jeden z oblasti horného Gemera – Vlachova pod vedením choreografa Ing. Ladislava Bačinského a druhý z dolného Gemera – Silice pod vedením Mgr. atr. Michala Kupca. Súčasne sa pripravoval aj chlapský tanec z oblasti Kalotaczeku pod vedením choreografa Ing. Mitra Csabu.
    Všetko išlo podľa plánu – do 17.5.2014 nacvičiť aj nové choreografie + oživenie starých tancov, hlavne od choreografa Mgr. Ervína Vargu, ktorého prvé výročie úmrtia sme si chceli pripomenúť práve vystúpením 17.5.2014 v divadle Cassia Košice.
    Avšak človek mieni a život mení.
    Na nácviku tanca dňa 23.3.2014 náhle zomrel náš tanečník – vedúci súboru Štefan Szitás. Rozlúčka s ním bola dňa 28.3.2014 na verejnom cintoríne v Košiciach.
    Táto smutná udalosť utlmila aj naša aktivity – aj nácviky a vystúpenia. Zrušilo sa plánované veľké vystúpenie v máji, na oslavách 50. výročia založenia súboru Hornád bola namiesto pripravovaného tanca iba krátka spomienka.

    Dňa 24.5.2014 sa tanečný pár Ladislav Bačinský a Anna Kutziková zúčastnili súťažnej prehliadky folklórnych skupín a súborov Šaffova ostroha v Dlhom Klčovom s čardášom z Cejkova.
    Prvé vystúpenie súboru bolo až 31.5.2014 pri slávnostnom otvorení vynovenej Estrádnej sály v Dome odborov Košice. Z pôvodne chystaného jedného tanca (Parchovany) bol na vyžiadanie prítomnej spoločnosti pridaný aj druhý tanec (Raslavice).
    Aj napriek magickému dátumu piatok 13. – oslavy 50-tky - „STOROČNICE“ našich dvoch tanečníc Iky a Beátky boli bezchybné.
    Ďalej koncom júna nasledovali .. Karička .... a vystúpenia v rámci Cassovia FolkFestu na Hlavnej ulici a hlavne na Košickom amfiteátri.
    Druhý polrok začal veselo, a to sobášom našich dvoch kolegov – Janky a Stana, ktorým spečatili svoj dlhoročný vzťah.
    Najväčším tohtoročným podujatím a najkrajším zážitkom boli od 1.8. do 3.8.vystúpenia v Rožnove pod Radhostěm na Morave počas Jánošíkovho dukátu 2014. Absolvovali sme tam rad vydarených vystúpení a stretli množstvo starých známych (a ešte viac nových). Až na piatkový dážď vyšlo pekné počasie, čo prispelo k perfektnej nálade od ranných do nočných hodín spoločenského života festivalu.
    Začiatkom septembra nasledovali vystúpenia na festivale seniorských súborov a skupín Bakšayova kapsa v Spišskej Kapitule, kde sme zároveň oslávili aj Jankin a Stanov sobáš slávnostným obedom.
    Koniec septembra sme oslávili u Emila na chate pri perfektnom guľáši – a k tomu dobrá zábava – skrátka dôstojné ukončenie leta. Iba počasie mohlo k nám byť zhovievavejšie. Ale čo už – nemôže vždy všetko super.
    V októbri sme sa zúčastnili spolu s ďalšími súbormi Antológie polky v Krásnej nad Hornádom a v Margecanoch akcie Margecanske fajnoty, kde sme mali dva samostatné tanečné a spevácke vstupy. U druhej aktivity bol pre niektorých členov súboru osobitný zážitok cesta vlakom do Margecian.
    Ešte koncom októbra sme stihli prispieť troškou – tancami – k slávnosti Škvarkarov v Košickej Novej Vsi.

    Keďže traja naši tanečníci sa aktívne podieľali na príprave programu 50. výročia založenia súboru Železiar – program bývalých členov súboru (vystúpenia koniec októbra v divadle Tulák a v novembri v Štátnom divadle), vystúpenie nášho súboru v novembri bolo iba jedno v Nižnom Klátove, kde sme spievali (Maruška – ale aj chlapi pri verbunku) a tancovali (Raslavice, Jakubany, Višňovského verbunk a Parchovany) pri predvolebnej kortešačke.
    Ešte koncom novembra sme stihli osláviť aj okrúhle výročie – sedemdesiatku nášho šéfa Emila Jacka. Zabávali sme sa ako sa na takýto kolektív patrí – poniektorí až do rána.
    Na záver roka sa ešte skupina nadšencov stretla na Hlavnej ulici ochutnať primátorský punč a lacipečeň.


Rok 2015   

    Rok 2015 sme – samozrejme mimo riadnych tréningov - začali 20.-22.2. v penzióne Sivec sústredením k slávnostnému programu „Tak sme chceli....“.
    Celé naše snaženie vyvrcholilo 7.3. v Štátnom divadle už spomínaným slávnostným programom „Tak sme chceli....“, ktorý bol venovaný zosnulému dlhoročnému vedúcemu súboru Števovi Szitášovi.
    Ako každý rok a tento sme sa zúčastnili majálesu na Alpinke - 1.5. - Dni mesta Košice - hudba, spev, tanec.
    Spríjemnením a spestrením nášho folklórneho života boli oslavy Ďura a Peťa 19.6. v Kultúrnom dome v Myslave guláš 17.7. u Emila na Hornom Bankove.
    Medzitým vystúpenia v rámci programu Cassovia folk festu v dňoch 25.-26.6.

    Trochu – nó, možno viac ako trochu – úsmevné a zároveň smutné boli Jánošíkové dni v Terchovej od piatku 30.7. do nedele 2.8. Rozhodli sme sa stanovať – a to rovno pod vojenským stanom. Stan pozháňal Peťo Sarka – a aj auto na jeho odvoz, ktoré sa hneď v Prešove pokazilo. Následne zháňal vozík, na ktorý potom náklad preložili a hnali sa po diaľnici do Terchovej – teda presne iba do Liptovského Mikuláša, kde im odpadlo koleso z vozíka. Samozrejme už za asistencie Polície, Požiarnikov a hlavne pričinením Diaľničnej patroly zohnali ďalší vozík a poď ho do Terchovej.
    V noci o 01:30 sme začali stavať stan, ktorý nikto z nás ešte predtým ani nevidel – tobôž neskladal. Najlepší bol Lajči, ktorý sa s Kentošom ujali staveniska až nakoniec z toho bola stavba (so sporadickým napomáhaním a usmerňovaním ostatných už unavenejších zúčastnených, ktorí samozrejme najlepšie vedeli, ako sa má taký stan stavať).
    V sobotu ráno tak ako v predošlé ročníky sme začali variť guľáš pod vedením Imra a Ota. Večer celý nažhavení sme už na javisku amfiteátra čakali na vystúpenie – Parchovenský čardáš – záverečný tanec celého bloku seniorov. A vtedy to prišlo. Usporiadatelia nám vypli zvuk – že sme (ako blok seniorov) prekročili stanovený časový limit a poslali nás preč z javiska. Bol to šok, sklamanie a mnohým z toho bolo do plaču. Večer sme si ešte pozreli galaprogram a ráno sme zbalili stan.
    Oddychom s tanečnými vložkami bol zájazd na Cypre – Turecký sever od 13.8. do 20.8. Ubytovaní sme boli priamo na pláži a keďže to bol prvý ročník a usporiadatelia nemali celkom jasno s možnosťou nášho využitia, prvé dni to vyzeralo: more, raňajky, more, obed, more, večera, more, hotel – zábava účastníkov zájazdu. Posledné dni festivalu sme mali večer vystúpenia – to len aby sme nezabudli, že sme na folklórnom festivale.
    Na folklórnom festivale v Rejdovej 22.8. bola paráda – aj keď s poskladanou hudbou, spev a tanec v plnom prúde a zožali sme veľké ovácie.
    Následne v septembri:
    Putovný festival Perín (12.9.) - 20 minútový program tanca a spevu..
    19.9. slávila so súborom svoje okrúhle narodky Janka Horková a.
    25.9. –najprv vystúpenie na Plese SPP v Hotelovej akadémii a hneď na to 3 páry utekali do Šace - Spoločenský dom vystúpenie s našou hudbou.
    Koncom roka vystúpenia pokračovali ESSENCIOU - Antológiou folklóru Košického kraja 24.10. v divadle Grand (Vlachovo) a Košickými folklórnymi dňami 22.11. v Štátnom divadle.


Rok 2016   

    Rok sme začali novoročným posedením 15.1. v Spoločenskom pavilóne.
    Prvé vystúpenie bolo 6.2. v Spoločenskom pavilóne na Rybárskom plese. Pre zmenu oproti ostatným vystúpeniam sme odtancovali Raslavice a Parchovany.
    Nasledovalo sústredenie s V. Urbanom 11.- 13.3. – Penzión Sivec, kde sme nacvičovali tanec z Pozdišoviec.
    Z mnohých ponúk na zahraničný festival sme nakoniec vybrali Medzinárodný folklórny festival Gorci 2016 od 30.5. – 10.6.2016 v Makchackale – Dagestan – Rusko. Bolo celkom dobre, až na každodenné vystúpenia a studené Kaspické more. Zážitkom bol aj dvojdňový pobyt v Moskve.
    O týždeň po príchode sme už tancovali a spievali na festivale vo Svidník (18.-19.6.), hneď na to 23.6. karička a 25.6. v rámci CFF išli prvýkrát Pozdišovce na novom amfiteátri v Kavečanoch.
    Ešte medzitým 24.6. sme stihli Kentošovu 50-tku – až na horúčavu to nemalo žiadnu chybu.
    Koncom prázdnin sme sa stretli u Emila na chate pri perfektnom guľáši – a k tomu dobrá zábava.
    V jeseň pokračovala so super akciou - Antológia folklóru 20.11. – Bizuca, Tance Maďarov. My sme išli Abov + Silicu.

    Koniec roka sme oslávili v divadle Grant - 11.12. na Urbanovej 70-tke tancom z Pozdišoviec.


Rok 2017   

    Rok sme začali tradične novoročným posedením 13.1. v Spoločenskom pavilóne.
    Vo februári schôdzovali – a to hneď dvakrát: 6. a 27. Volili sme si nové vedenie súboru a stanovili úlohy na rok 2017. Dohodli sme sa na zahraničnom zájazde do Indie.
    Prvé vystúpenie bolo 4.2. v Spoločenskom pavilóne na Rybárskom plese. Pre zmenu oproti ostatným vystúpeniam sme odtancovali Raslavice a Parchovany.
    Celú jar sme iba trénovali a nakoniec aj oslavovali, a to narodeniny našich dvoch dám – Jarky Gavreckej a Lucky 5. mája – boli to SUPER oslavy – možno aj našim pričinením – s Gabim sme robili DJ-ejov.
    Leto sme začali vystúpeniami na Aeroshow Letisko Košice 17. a 18. júna a hneď 22. bola karička n Hlavnej a 25.6. v rámci CFF sme na amfiku v Kavečanoch odtancovali Ralavice, Pozdišovce, Parchovany.
    Nezaháľali sme ani cez prázdniny – v júli vystúpenia Dni dediny v Olšovanoch a Oslavy sv. Magdalény v Nižnej Myšli.
    Začiatok septembra – vystúpenia 8. Dolná brána – Dni vína Košice a 9. Kechnec – súťaž nových choreografií. Nevyhrali sme – ale dosiahli sme slušné hodnotenie za Silicu a Vlachovo.
    Október bol v znamení prípravy na Indiu a začal i nácvik nového tanca Kalotaszeg pod vedením Czabu Mitra.

    Začiatok novembra 2017 - cesta do Instanbulu aj s krátkou ukážkou mesta, nakoľko sme mali dlhú pauzu medzi letmi. Spolu so Starišanom, ktorý cestoval na festival do Kataru.
    Následne let do Dilí a strastiplná (prašná) cesta autobusom do Gwalioru. India - zaujímavá krajina, vystúpenia hlavne v školách a na záver súťažný galavečer. Vyhodnotenie vystúpení: Celkový víťaz festivalu - FK Omladina zo Slovenska.
    Znova sme získali kopec ocenneí a na záver nádherný víťazný pohár, ktorí si na cestu späť zobral pod patronát Jožo Pročko - a cestoval s ním ako najväčšou pýchou súboru.


Rok 2018   

    Tradične sme rok začali novoročným posedením v Spoločenskom pavilóne. Následne 20.1. sme tančili a pievali na dedinských zabíjačkových slávnostiach v Košickej Belej.
    Prvé vystúpenie bolo 10.2. v Spoločenskom pavilóne na Rybárskom plese. Pre zmenu sme k Raslaviciam a Parchovanom pridali aj Jakubany.
    Celú jar sme iba trénovali a nakoniec zúročili úsilie na slávnostnom vystúpení k 15. Výročiu založenia Folklórneho klubu Omladina - 9.6. v divadle Grant.
    Leto bolo kľudné ale hneď v jeseni sme vycestovali do Poľska - Sokolow Podlaski - medzinárodný folklórny festival. Neoficiálne sme boli najleší súbor a mnohými oceneniami a gratuláciami.
Návrat na obsah